ABC Małego Ratownika

Zajęcia „ABC Małego Ratownika” w klasach 1-3odbyły się w dwóch terminach: klasy 1 , 2 -7 czerwca oraz klasy 3 -14 czerwca.

Dla klas I i II odbyła się prelekcja i zajęcia warsztatowe przeprowadzone przy współpracy z Powiatową Strażą Pożarną. Zajęcia przeprowadził pan Sławomir Wilczyński pracownik Powiatowej Straży Pożarnej , który jest również Ratownikiem Medycznym. Było to czwarte spotkanie w ramach programu „ABC Małego Ratownika”. Uczniowie mieli możliwość praktycznego działania pod okiem ratownika medycznego.

Zajęcia dla klas trzecich zostały przeprowadzone przez Panią Monikę Wołyniec i Celinę Staśko. Miały one na celu uświadomienie uczniom celowości udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i podjęcia działań ratujących życie osób poszkodowanych (rannych, nieprzytomnych) oraz nauczenie dzieci podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Treści jakie zostały zrealizowane na zajęciach to:

1.Numery alarmowe i zasady powiadamiania pogotowia o wypadku i o chorym.

2. Pozycja bezpieczna boczna.

3. Zasady wykonywania sztucznego oddychania i masażu serca.

Uczniowie klas III uczyli się , jak prawidłowo zadzwonić na Pogotowie, jakie najważniejsze informacje przekazać, kiedy należy ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej i jak to wykonać a także kiedy należy przystąpić do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Pokazano także dzieciom defibrylator (AED) oraz omówiono, gdzie jest dostępny i jak działa.

Zajęcia przeprowadzone we wszystkich klasach III z podziałem na 3 tury zostały bardzo dobrze ocenione przez wychowawców klas i przez same dzieci, które były bardzo zainteresowane i chętne do nauki pierwszej pomocy przedmedycznej. Szczególnie zadowolone były dzieci klas trzecich, ponieważ każdy uczeń mógł wykonać wszystkie ćwiczenia w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej pod okiem prowadzących zajęcia.

Tekst: Monika Wołyniec

Otrzymano do publikacji: 19.06.2018