21 wymiana z dolnosaksońskim Saterlandem...

W maju grupa 18 uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 3 i Gimnazjum im. Jana Pawła II uczestniczyła w 21. już wymianie młodzieży z Schulzentrum Saterland.

Organizatorami byli nauczyciele: ze strony polskiej - Marta Gonera i Sławomir Siwerski, zaś ze strony niemieckiej- Charlotte Pawsey i Peter Ziegler.

Przez cały tydzień uczniowie przebywali w domach niemieckich uczniów, których sami gościli w swoich rodzinach podczas ich pobytu w październiku 2017 r., w Polsce.

W programie uczestnicy spotkali się z nowym burmistrzem Saterlandu - Thomasem Otto, zwiedzili niemiecką szkołę, ratusz w Ramsloh, wiatrak w Scharrel, odbyli rejs statkiem po porcie w Emden, zapoznali się z pracą policji niemieckiej, spędzili tez dzień w parku rozrywki w Thuele. Bardzo ciekawa była wycieczka do miasta Westerstede, podczas największej w Europie wystawy rododendronów, gdzie całe centrum miasta zamienione zostało na miejsce wystawowe. Wycieczka nad Morze Północne oraz do holenderskiego miasta Winschotten pozostaną z pewnością w pamięci uczestników.

Saterland zapisany jest w Księdze Rekordów Guinnessa dzięki najmniejszej na świecie społeczności posiadającej własny język – saterfryzyjski.

Uczestnicy wymiany zwiedzili kościół z Suurhusen z jego krzywą wieżą dzwonnicy.Krzywa wieża w Suurhusen jest nachylona w stosunku do powierzchni ziemi pod kątem 5,19 stopnia, zaś wieża w Pizzie ma kąt nachylenia rowny 4,95 stopnia. Ta wieża z północnych Niemczech jest więc najbardziej krzywą wieżą na świecie.

Z komunikacją uczestników nie było żadnych problemów, a o nawiązanych przyjaźniach świadczyć mogą liczne łzy towarzyszące przy pożegnaniu i nawiązane wieloletnie przyjaźnie.

W projekcie partnerstwa szkół i wymiany uczniów z Schulzentrum Saterland od początku programu (od 1997 roku) uczestniczyło już ponad 1000 młodych ludzi ze Środy i Saterlandu, co potwierdza sens tego projektu i konieczność jego kontynuacji w kolejnych latach.

Tekst: Sławomir Siwerski

Otrzymano do publikacji: 20.05.2018