Get Adobe Flash player

Młodzież z Saterlandu po raz 21 gościła w Środzie Śląskiej     

Jesienią 1997  roku  po raz pierwszy  przybyła do Środy Śląskiej grupa uczniów  z  Saterlandu, zaś w maju 1998 roku nastąpiła pierwsza wizyta młodych ludzi ze Środy Śląskiej w Saterlandzie. Wówczas, przed laty, nikt się nie spodziewał, iż ta wymiana odniesie taki sukces, i będzie trwała tak wiele lat, a udział w niej weźmie ponad 970 uczniów z obydwu gmin…

               W niedzielę, 15 października 2017 roku grupa uczniów z Schulzentrum Saterland z Dolnej Saksonii przybyła do Środy Śląskiej w ramach już 21. wymiany młodzieży. Podczas tygodniowego pobytu uczestnicy zwiedzili: nasze miasto, Wrocław, Jelenią Górę,  Świdnicę i Lubiąż.

Jednak najważniejszymi są zawsze spotkania w domach rodzinnych, poznawanie  rodzin i ich zwyczajów oraz nawiązywanie przyjaźni i wspólny czas „uczenia się od siebie nawzajem”.

Polscy uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 3 przez tydzień gościli niemieckie koleżanki i kolegów w swoich  domach rodzinnych. W maju 2018 roku ci średzcy uczniowie będą gośćmi w domach  rodzinnych uczniów z Niemiec, których teraz przyjmowali..

W tym roku w projekcie wymiany uczestniczyła także Rektor Schulzentrum Saterland - Astrid Fedorowicz, która chciała jako nowy Dyrektor poznać szkoły partnerskie.

Projekt ze strony niemieckiej prowadzi od samego początku jego istnienia nauczyciel Peter Ziegler i Charlotte Pawsey zaś ze strony polskiej: Sławomir Siwerski i Marta Gonera.

Po uroczystym powitaniu w poniedziałek przez władze gminy, uczestnicy zwiedzili niemiecką firmę Fiuka Polska, która od ponad 10 lat działa  na terenie naszej gminy w Komornikach. Wśród jej pracowników i uczniów na praktykach są uczestnicy wymiany, którzy Saterland zwiedzili kilka lat wcześniej uczestnicząc w  tym projekcie wymiany.

Tydzień minął szybko, ale zawarte i pielęgnowane przez uczniów przyjaźnie będą miały szansę trwać przez wiele kolejnych lat …

Jak zawsze, tak też w sobotni poranek, przy pożegnaniu polało się morze łez….

 

764921
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W tym miesiącu
Wszystkie
516
295
5463
13706
764921

Szkoła Podstawowa nr 3 w Środzie Śląskiej

Copyright © 2013. All Rights Reserved.

Projekt i wykonanie BR Jastrzębscy.