Wymiana młodzieży z Saterlandem
po raz 20!

Jesienią 1997 roku, po raz pierwszy przybyła grupa uczniów z Saterlandu do Środy Śląskiej, zaś w maju 1998 roku nastąpiła pierwsza wizyta młodzieży ze Środy Śląskiej w Saterlandzie.

...Minęło niemal 20 lat...w październiku 2016 roku już po raz 20. młodzież średzka (ze Szkoły Podstawowej Nr 3 i z Gimnazjum Jana Pawła II) bierze udział w międzynarodowym projekcie wymiany uczniów z Schulzentrum Saterland. Uczniowie średzcy przyjmują w swoich domach koleżanki i kolegów z Dolnej Saksonii, u których będą gośćmi w maju 2017 roku. Projekt ze strony niemieckiej prowadzi Peter Ziegler i Charlotte Pawsey zaś ze strony polskiej: Sławomir Siwerski i Marta Gonera.

Podczas tygodniowego pobytu młodzież wspólnie zwiedza min. nasze miasto, Wrocław, Kościół Pokoju w Świdnicy, Zespół Klasztorny w Lubiążu, uczestniczy w wycieczce do Jeleniej Góry i Szklarskiej Poręby.

Podczas realizacji tego projektu nieprzerwanie od 1996 roku, uczestniczyło w nim ponad 900 uczniów z obydwu gmin. Ponadto, w tym czasie szkoły przeprowadziły także wiele innych projektów UE, które były bardzo dobrze przyjęte oraz zakończyły się naszym wspólnym sukcesem. Te projekty to min. Sokrates - Comenius, Comenius Regio, Marko Polo oraz projekt MSZ Niemiec Fundacji eVZ.

Z pewnością wszystkie te projekty przysłużyły się temu, iż nasza gmina oraz szkoły na płaszczyźnie krajowej oraz międzynarodowej zapewniły sobie rozgłos i dobre imię.

W bieżącym roku ukazała się także publikacja polsko - niemiecka, która jest wynikiem pracy uczniów uczestniczących w Fundacji MSZ Niemiec “Erinnerung, Verantwortung, Zukunft”, dotycząca pracy przymusowej polskich  robotników na terenie Saterlandu podczas II wojny światowej. Publikacja ta będzie wykorzystana podczas zajęć historii w szkołach w Polsce i w Niemczech.

Tekst: Sławomir Siwerski

otrzymano do publikacji 19.10.16

opublikowano:20.10.2016

Już 20 wymiana z Saterlandem….

W maju grupa 19 uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 3 i Gimnazjum im. Jana Pawła II uczestniczyła w 20. już wymianie młodzieży z dolnosaksońskim Saterlandem.

Opiekunami uczniów byli nauczyciele: ze strony polskiej - Marta Gonera i Sławomir Siwerski, zaś ze strony niemieckiej- Charlotte Pawsey i Peter Ziegler.

Przez cały tydzień uczniowie przebywali w domach niemieckich uczniów, których sami gościli w swoich rodzinach podczas ich pobytu w październiku 2016 r., w Polsce.

W programie uczestnicy zwiedzili  niemiecką szkołę, ratusz w Ramsloh, wiatrak w Scharrel, odbyli rejs statkiem po porcie w Emden, zapoznali się z pracą policji niemieckiej, spędzili tez dzień w parku rozrywki w Thuele. Bardzo ciekawa była wycieczka  nad Morze Północne oraz do holenderskiego miasta Winschotten.

Saterland zapisany jest w Księdze Rekordów Guinnessa dzięki najmniejszej na świecie społeczności posiadającej własny język – saterfryzyjski. Uczniowie przeszli  też przez najwęższy, dopuszczony do  ruchu samochodowego w Europie most nad rzeką Leda oraz zwiedzili kościół z Suurhusen z jego krzywą wieżą, której kąt wychylenia wynosi ponad 5 stopni.

Z komunikacją nie było żadnych problemów, a o nawiązanych przyjaźniach świadczyć mogą liczne łzy towarzyszące przy pożegnaniu.

W projekcie partnerstwa szkół i wymiany uczniów z Schulzentrum Saterland, od początku programu (od 1997 roku) uczestniczyło już ponad 900 młodych ludzi ze Środy i Saterlandu.

Tekst: Sławomir Siwerski