Get Adobe Flash player

19 Wymiana - Kolejny pobyt w Saterlandzie....

     Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 i Gimnazjum Jana Pawła II uczestniczyli w realizacji projektu Fundacji "Pamięć - Odpowiedzialność - Przyszłość", i przebywali w dniach od 8 do 14 maja 2016 r. z tygodniową wizytą w Saterlandzie. W projekcie brało udział 16 uczniów.


     W ramach tego projektu uczniowie średzcy badali losy przymusowych robotników, którzy w latach 1940-1945 pracowali w północnej części powiatu Cloppenburg w przemyśle torfowym. Myślą przewodnią projektu jest przywrócenie tożsamości anonimowym ofiarom terroru. Wyjazd do Niemiec był drugim etapem projektu, którego etap pierwszy miał miejsce w listopadzie 2015 roku w Środzie Śląskiej, gdy młodzież niemiecka przebywali w Środzie.
     Podczas pobytu uczestnicy odwiedzili miejsce pamięci Esterwegen i próbowałi zrekonstruować losy ludzi, którzy byli tam uwięzieni i zmuszani do pracy przymusowej. Ponadto w programie znalazło się zwiedzanie fregaty "Sachsen" w porcie marynarki wojennej w Wilhelmshaven. W programie poza zajęciami w Schulzentrum Saterland znalazły się: wyjazd do Holandii, Leer oraz do parku rozrywki Thuelle. Bardzo interesującym obiektem dla uczniów był bunkier służący do budowy okrętów podwodnych Valentin z czasów II wojny światowej, leżący tuż obok Bremy.
     Owocem tego projektu będzie publikacja wraz z dokumentacją, która zaprezentuje wszystkie etapy realizacji projektu, będzie zbiorem materiałów do zajęć historii, a także stanie się ważnym materiałem promującym naszą gminę.
Przez ten projekt młodzież przekazuje przesłanie, iż losy osób, które przymusowo pracowały kilkadziesiąt lat wcześniej, nie są młodemu pokoleniu obojętne.
     Udział w tym projekcie był najlepszą lekcją języka obcego w praktyce, jak również wspaniałą lekcją geografii i historii dla uczniów.
     W trwających nieprzerwanie od 1996 roku wspólnych partnerskich projektach uczestniczyło już ponad 860 uczniów ze Środy i Saterlandu.

Sławomir Siwerski

 

Wymiana polsko-niemiecka 2015/2016 – wrażenia uczestników

     Dnia 8 maja 2016 roku około godziny 8 uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum w Środzie Śląskiej wyjechali na 19 z kolei wymianę do niemieckiej gminy Saterland. Choć jesteśmy uczennicami klasy drugiej gimnazjum w tej formie nauki języka obcego brałyśmy udział po raz pierwszy.
     Wyjeżdżając towarzyszył nam strach, obawy i wątpliwości, czy wszystko pójdzie zgodnie z planem. Zarazem czułyśmy niezmierną radość z powodu, że w końcu odwiedzimy naszych znajomych z sąsiedniego kraju, których poznałyśmy w pierwszej części wymiany. Po długiej podróży zostałyśmy miło powitane  przez rodziny uczniów i nauczycieli Schulzentrum Saterland. Następnie każdy pojechał do miejscowości, gdzie miał w najbliższym czasie zamieszkać . Po zakwaterowaniu się i smacznej kolacji, wyczerpane usnęłyśmy jak susły.
     Tegoroczna współpraca z Saterlandem była związana z tematem II wojny światowej co nas bardzo ucieszyło.  Zajmowaliśmy się między innymi poszukiwaniem osób w niej uczestniczących i ich rodzin.  Było to bardzo ciekawe, ponieważ mieliśmy styczność z różnymi papierami z tamtych czasów, z których próbowaliśmy uzyskać jak najwięcej informacji. Odwiedziliśmy również cmentarze, na których byli oni pochowani. Mieliśmy również możliwość zwiedzania bunkra Valentin, statku żandarmerii morskiej oraz torfowiska.  Oczywiście  widzieliśmy ratusz i szkołę, które mieściły się w Ramsloh. Mieliśmy też okazje zobaczyć Morze Północne i zwiedzić część Holandii. W ostatni dzień ku naszemu zadowoleniu wybraliśmy się do parku rozrywki, a później spędzaliśmy ostatnie chwile w rodzinach. Wieczorem około godziny 20 przyszedł czas na powrót do domu. Każdy z trudem wsiadał do autobusu i powstrzymywał łzy przy pożegnaniu.
     Z pewnością możemy uznać tę wymianę za w 100 % udaną. Dzięki niej poznałyśmy wiele wspaniałych ludzi oraz był to świetny pomysł na przyjemną naukę w miłej i ciepłej atmosferze. Bardzo chętnie wrócimy tam za rok.:)

Weronika Osmyk i Weronika Torończak

 

     W dniach 8-13 maja 2015/2016 trwała wymiana między polskimi uczniami z gminy Środa Śląska, a uczniami z gminy Saterland. Podróż trwała długo, ale była tego warta.
     Przyjechaliśmy w godzinach wieczornych, gdzie zostaliśmy wszyscy bardzo serdecznie powitani. Braliśmy udział w projekcie historycznym „Przeszłość I Odpowiedzialność", gdzie nabywaliśmy wiedzę o losach przymusowych pracowników w obozach koncentracyjnych oraz żołnierzy, którzy byli pochowani na terenie Ramsloh i Sedelsbergu. Odwiedziliśmy również bunkier okrętów podwodnych Valentin, który znajduje się w Bremen. Pierwszy raz w życiu zobaczyłam coś podobnego. Historia tego bunkra wiąże się przede wszystkim ze śmiercią, ale sądzę, że każdy powinien zobaczyć w swoim życiu taki obiekt. Znaleźliśmy się również na cmentarzach, gdzie usłyszeliśmy historię życia leżących tam żołnierzy, rolników, a nawet matek z dziećmi. Jednym z głównych celów projektu było odszukanie rodziny osoby pogrzebanej, na podstawie wcześniejszych dokumentów. W niektórych przypadkach faktycznie się to udało. Jedną z większych atrakcji był wyjazd do Holandii oraz wycieczka do miasta Leer. W ostatni dzień pojechaliśmy do parku rozrywki w Thüle. Oprócz programu organizowaliśmy sobie popołudniowy i wieczorny czas sami. Pogoda nam dopisała, było bardzo słonecznie. Jeździliśmy nad jezioro, chodziliśmy do restauracji lub na większe zakupy.
     W ciągu całego pobytu integrowaliśmy się z młodzieżą niemiecką i nawiązaliśmy wiele nowych przyjaźni. Wszyscy mamy nadzieję, że kontakty utrzymają się na długi czas. Żegnając się w piątek wieczorem nie jednemu zakręciła się łezka w oku.

Vivienne Genscher

 

 

1032205
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W tym miesiącu
Wszystkie
30
285
315
8352
1032205

Szkoła Podstawowa nr 3 w Środzie Śląskiej

Copyright © 2013. All Rights Reserved.

Projekt i wykonanie BR Jastrzębscy.