Kolejna partnerska wizyta w  Środzie Śląskiej

Stosunki pomiędzy Polską, a Niemcami od 1989 roku uległy głębokim przemianom, których z pewnością nikt nie przewidywał podczas podpisywania "Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy" na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Zmiany te z pewnością są zgodne z ideą i duchem podpisanego wówczas dokumentu.

Kontakty partnerskie pomiędzy gminą Środa Śląska i Saterlandem są najlepszym tego przykładem. Rozwijająca się już od 1996 roku wymiana młodzieży, wyjazdy kształceniowe dorosłych mieszkańców Saterlandu, wspólne realizacje wielu międzynarodowych projektów (min. Comenius- Sokrates, Comenius Rego, Marko Polo, projekt eVZ dot. pracy przymusowej podczas II wojny światowej), wizyty przedstawicieli władz samorządowych oraz realizowany obecnie kolejny projekt pobytu szkoleniowego dla nauczycieli z Schulzentrum Saterland, wnoszą wiele pozytywnych aspektów i umożliwiają „uczenie się od siebie".
W dniach od 17 do 21 marca 2016 roku grupa 44 nauczycieli z Saterlandu przebywa na Dolnym Śląsku, poznając jego stolicę oraz partnerskie miasto - Środę Śląską. Wyjazd zorganizowany został przez koordynatora wymiany z SZS Petera Zieglera.
W piątek nauczyciele uczestniczyli w spotkaniach w Środzie Śląskiej w Szkole Podstawowej Nr 3 i Gimnazjum Jana Pawła II.
W szkole podstawowej po powitaniu i krótkim programie przygotowanym przez uczniów niemieccy nauczyciele poznali polski system kształcenia, zaplecze szkoły oraz mieli możliwość podczas dyskusji na wymianę doświadczeń.
W gimnazjum gości powitał Burmistrz Miasta - p. Adam Ruciński, oraz Dyrektor Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych p. Krzysztof Peryga. Podczas prezentacji multimedialnej koleżanki i koledzy z Niemiec poznali zarówno formy pracy nauczycieli jak też osiągnięcia uczniów.
Obowiązkowym punktem programu były też odwiedziny muzeum wraz ze zwiedzaniem wystawy Skarbu Średzkiego oraz spacer ulicami naszego miasta.
Podczas drogi do Szklarskiej Poręby niemieccy pedagodzy uczyli się pilnie języka polskiego, uczestnicząc w krótkim kursie językowym.
W programie pobytu niemieckiej grupy zaplanowane zostało także poznanie Wrocławia - Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
Podczas porównania systemów szkolnictwa Polski i Dolnej Saksonii można było dostrzec wiele cech wspólnych, ale też rozbieżności, które mogą stać się właśnie płaszczyzną umożliwiającą „wzajemne uczenie się od siebie", mające na celu ubogacenie oferty edukacyjnej dla uczniów z obydwu krajów.