Get Adobe Flash player

Przeżyty razem tydzień stał się zarówno dla Polaków, jak też Niemców, niezapomniany.

     W listopadzie 2015 roku dwie szkoły ze Środy Śląskiej: Szkoła Podstawowa nr 3 oraz Gimnazjum Jana Pawła II wraz z Schulzentrum Saterland realizują projekt niemieckiej fundacji „Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość" istniejącej przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych Niemiec, związany z historią II wojny światowej.


     W ramach tego projektu uczniowie średzcy w ciągu całego roku szkolnego zajmują się na zajęciach tematyką losów pracowników przymusowych, którzy w latach 1940-1945 pracowali w północnej części powiatu Cloppenburg w przemyśle torfowym.
     Podczas pobytu w Polsce uczestnicy poznawali dzieje Wrocławia, historię Dolnego Śląska, miejsca pamięci min. obóz koncentracyjny Gross Rosen oraz podziemne miasto w Walimiu. Stąd min. pochodziły wielotysięczne rzesze polskich pracowników przymusowych, którzy później trafiali do Niemiec.   Projekt ten ma odniesienie też do najnowszych dziejów naszego miasta.
     Obecnie mamy w Środzie firmy niemieckie, w których pracują Polacy. Spotkanie z przedstawicielem firmy Roeben było jednym z punktów programu. Uczniowie z obydwu krajów mogli poznać obecne warunki pracy zatrudnionych tam pracowników.
     Ponadto mieszkający na terenie naszej gminy pan Gerhard Nagel w niezwykle interesujący sposób przedstawił własne przemyślenia i spojrzenie na kontakty polsko - niemieckie z perspektywy Niemca mieszkającego od lat w Polsce. Przy ciastkach, napojach oraz rozpalonym kominku młodzież z wielkim zainteresowaniem uczestniczyła w tym spotkaniu.
     Podczas rewizyty w Niemczech w maju 2016 roku młodzież wyruszy na poszukiwanie śladów przymusowych pracowników m.in. do obozu - miejsca pamięci Esterwegen i spróbuje zrekonstruować losy ludzi, którzy byli tam uwięzieni i zmuszani do pracy.
Poznanie biografii niektórych z więźniów sprawi to, iż przestaną oni być anonimowi. Przez ten projekt młodzież przekazuje przesłanie, iż losy osób które przymusowo pracowały nie są młodemu pokoleniu obojętne.
     Polsko-niemiecka grupa ponad trzydziestu uczniów podczas tygodniowego pobytu zintegrowała się bardzo dobrze. Uczniowie, mają możliwość sprawdzenia swoich kompetencji językowych, poznania się oraz realizacji wspólnych zadań. Serdeczność z jaką goście spotkali się w polskich rodzinach pomagała im przezwyciężyć tęsknotę za domem rodzinnym.
     Wszystko to sprawia, iż przeżyty razem tydzień stał się zarówno dla Polaków, jak tez Niemców, niezapomniany.

Sławomir Siwerski

 

 

 

 

 

 

1032228
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W tym miesiącu
Wszystkie
53
285
338
8375
1032228

Szkoła Podstawowa nr 3 w Środzie Śląskiej

Copyright © 2013. All Rights Reserved.

Projekt i wykonanie BR Jastrzębscy.